Який димохід кращий: сталевий чи керамічний?
Для повноцінного згорання палива в каміні та відведення продуктів горіння за межі приміщення каміни постачаються димовідвідними трубами (димарями).
Димохід можна скласти з цегли, змонтувати із жастійких димових блоків. Проте в останній час власники камінів усе більше надають перевагу встановленню металевих або керамічних димових труб.
Металевий димар
Існує декілька типів металевих димохідних труб:
- Жорсткий гарячий – труба металева без теплоізоляційного шару. Такі труби застосовуються при наявності існуючої шахти, яку по тим чи іншим причинам нема можливості напряму використовувати для відведення диму.
- Сендвіч-конструкція – складається з двух труб, що вставлені одна в одну та теплоізолюючого матеріалу, розташованого між ними. Як правило, в якості ізоляції застосовується базальтове волокно. Така труба може прокладатися як у стіні, так і відкрито.
Переваги металевих димовідвідних труб:
- Можливість виготовлення модулів, що комплектуються різноманітними фасонними частинами: колінами, перехідниками, фланцями та ін. Все це значно полегшує монтаж конструкції.
- Для встановлення металевих димарів не потрібно влаштовувати фундамент - конструкція порівняно з цеглою чи керамікою легка, тому достатньо бувае кріплення труби до стіни за допомогою кронштейнів.
- Металеву трубу простіше з'єднувати з витяжкою для каміна: вона кріпиться до торця труби за допомогою фланців.
Що стосується марки сталі, то тут можливі варіанти: труба з черної або нержавіючої сталі. І ті та інші повинні виготовлятись із жаростійкої марки сталі.
Переважно використовувати труби нержавіючі для каміна: термін їх експлуатації досягає 15 років. Крім того, нержавіюча сталь не боїться конденсату.
Недоліки металевих димарів:
- Метал програє кераміці в термостійкості. При високих температурах він прогорає.
- Довговічність сталевих виробів нижча, ніж цегельних чи керамічних.
Керамічний димохід
Цей тип коминів, як і металалевий, может бути одношаровим, дво- чи тришоровим.
Двошарова модель складається з двох труб – внутрішньої (кераміка неглазурована) і зовнішньої. Зовнішня труба іноді виготовляється з кераміки, але частіше всього застосовується легкий бетон. Між внутрішнім і зовнішнім шаром залишається поітряний прошарок.
У трьохшаровій конструкції зазор між трубами заповнююється теплоізоляційним матеріалом.
Переваги керамічних димоходів для камінів та печей:
- Завдяки своїм вогнетривким властивостям, кераміка довговічна
- Не боїться конденсату.
- Низький коефіцієнт теплопровідності. Завдяки цьому, не потребує додаткової обкладки негорючим матеріалом навколишніх стін.
Недоліки:
- Кераміка легша цегли, проте залишається достатньо важкою.
- Керамічний димар можна зібрати тільки строго вертикальної форми. Найменший зсув одного модуля, відносно іншого, призведе до втрати герметичності конструкції.
- Крихкість. Треба бути дуже обережним при монтажі димаря, можна пошкодити виріб.
- Кераміка коштує дорожче нержавіючої сталі.