Камінний зуб – що це?
Камінний зуб – це конструктивний елемент тильної стінки камінної топки у вигляді похилого виступу. Він сприяє нормальному функціонуванню відкритого каміна: формує стійку тягу, запобігає викиду диму в приміщення, збільшує швидкість димових газів у верхній частині каміна.
Цей термін також має й інші назви: димовий зуб, виступ або перевал, газовий або димовий поріг.
Зміст статті
Нащо в каміні потрібен зуб
В камінах відкритого типу камінний зуб сстворює завужений отвір перед димозбірником топки, і своєю верхньою частиною частково перекриває канал димаря, так що дим уходить в димохідну трубу не прямо, а із завитком. Похилий виступ формує вихор в димозбірнику, при якому змішується потік холодного повітря з димовими газами, і в димохід вже виходить однорідно теплий газ. Також при роботі каміна виникає підсмоктування повітря під зводом топки, що сприяє покращенню тяги. За думкою багатьох фахівців, димовий зуб перешкоджає опусканню через димохід холодного повітря в топку каміна.
Завдяки наявності димового порогу в топці відбувається різка зміна напрямку димових газів і прискорення їх потоку. При цьому даний елемент може розташовуватись не лише на задній стінці топки, а й посередині або зпереду, в залежності від конструкції самого каміна.
Я перейняв в інтернеті чудову картинку, на якій досить добре зображена схема руху повітря, димових газів, і легко зрозуміти яку роль виконує виступ.
Іноді в ролі камінного зуба використовується будь-яке зміщення, що розташоване між куполом димових газів і димарем або конструктивне завуження горловини димозбірника. Проте єдиної думки на рахунок необхідності такого елемента немає.
Ще одна не менш корисна властивість цього виступу – це перешкоджання потрапляння сажі з канала димаря безпосередньо в топку і приміщення.
Конструктивні особливості
Якщо ви хочете побудувати відкритий камін з цегли власноруч, вам необхідно знати деякі особливості влаштування камінного зуба.
- В залежності від конструкції топки, похила поверхня може починатись як від самого поду, так і через кілька рядів цегли вертикальної кладки.
- Кут нахилу слід розрахувати в межах 20 градусів від вертикалі. Нахил можна сформувати, зробивши відповідні клиновидні заготовки з цегли.
- Якщо у порядовці вказано, що для цього потрібно підрізати під кутом кожну цеглину в ряді – скористайтесь мокрорізом для плитки. Різаний сторона цегли вийде гарною, рівною і під однаковим кутом.
- Завершувати кладку зуба необхідно вище віконного пройому, приблизно на два ряди цегли.
Це лише деякі основні нюанси, які необхідно враховувати. Повністю розібратись з цим легше усього вивчивши готову порядовку каміна з цегли.
Зуб в закритій камінній топці
Димовий зуб в топці закритого типу називають ще дефлектор. Його основне завдання – запобігти прямому потраплянню вогню в димохід, розсіяти язики полум'я на поверхню димозбірника для його швидкого і рівномірного нагріву.
Щоб підвищити ефективність тепловіддачі камінних топок, виробники подовжують шлях проходження диму у верхній частині топки, влаштовуючи додаткові димооберти. Так, зокрема, чеська компанія Romotop з метою отримання більшої траекторії відведення продуктів горіння розробила для печей і камінних топок систему Double Spin. Це дозволило досягнути максимальної тепловіддачі димових газів, більш якісного і екологічного спалювання деревного палива.
Чи потрібен димовий зуб в барбекю і мангалі?
В конструкціях барбекю, мангалів і вуличних каминів камінний зуб рідше практикуєтся або і зовсім не використовується. Принаймі, в заводських збірних моделях я його не зустрічав. Цей елемент не так впливає на роботу топки на вулиці, як в приміщенні, тому, цілком можете обоійтись і без нього. А для того, щоб вуличне барбекю не димило – зробіть січення димового каналу більше як в класичному каміні, оптимальний розмір 27×27 см.
Ось власне і все, що я хотів розказати про те, що таке "камінний зуб". Буду радий, якщо ця інформація вам допомогла і знадобилась.
Автор статті Пєсков Ігор