українською
по-русски
Будь ласка ідентифікуйте себе за допомогою електронної пошти
На вказану адресу електронної пошти надіслано повідомлення.
Не прийшов лист?
Вкажіть адресу електронної пошти
Каміни

Шибер в каміні

Шибер для каминной топки

Шибер – пристрій в димарі або димохідному патрубку камінної топки у вигляді рухомої сталевої пластини, яка повністю або частково перекриває димохідний канал з метою змінення інтенсивності горіння та зменшення швидкості потоку димових газів.

Термін походить від німецького слова Schieber, одне із значень якого перекладається як «заслінка» чи «засувка».

Для чого потрібен шибер

Шибер (заслінка, засувка) встановлюється в димоходах, дров'яних печах, в камінах відкритого і закритого типу (з дверцями або з камінною топкою), в системі приточної і витяжної вентиляції з різною метою, хоча й назву має однакову. Тому ми детальніше розглянемо застосування різних типів заслінок у різних приладах.

Шибер для каміна

В камінах відкритого типу поворотно-відкидна заслінка, яка в професійному сленгу майстрів називаєтся «кабанчик», служить лише для перекривання димохідного каналу з метою запобігання втрат теплого повітря з приміщення. Вона не призначена для регулювання процесу горіння в каміні, тому має усього два положення: повністю відчинено або повністю зачинено.

«Поворотный клапан эксцентрик, с приваренной цепочкой. Ставится на дымосборник перед трубой так, чтобы открывался под собственным весом. Потянул за цепь - клапан закрылся, потом цепь на крючок.»

«В каминах, порой, некуда задвижку поставить. На фасаде плохо, мешает облицовка, или любая другая отделка. Сбоку иногда и поставить просто некуда. мешает стена, или шкафы. Раньше я умудрялся их маскировать как-то, а потом перешел на установку задвижки в топке. Использую так называемый флажок, который крепиться на перекрытии камина и опирается на зуб при закрывании. К нему привариваю ручку, которая располагается справа, или слева, по боковой стенки топливника.»

Сергей Елисеев. Форум stroiteli.info

https://www.youtube.com/watch?v=YtUQd27aV5M

Важливо знати, що зачиняти таку заслінку, коли в каміні горить вогонь, або ще жевріє вугілля - дуже небезпечно! Бувають смертельні випадки отруєння чадним газом.

В нашому салоні, як і в інтернет-магазині, експонуються топки лише закритого типу. Вони більш безпечні в експлуатації та мають більший ККД. Значний список моделей представлений великою кількістю різноманітних форм і модифікацій, так що звичайному покупцю в них дуже складно розібратись і підібрати саме те, що потрібно. Клієнти спочатку ознайомлюються із запропонованими варіантами, розпитують про характеристики, оглядають ззовні, і знаходять відмінність у наявності шибера. І зовсім не дивно, що в них часто виникає питання: чому в одних моделях він присутній, а в інших його немає?

Чи потрібен шибер в камінній топці?

Усе залежить від виробника, конкретної моделі і її особливостей. У найбюджетніших топках шибер по замовчуванню не встановлений з метою здешевлення продукту, а у більш дорогих моделях він зовсім не потрібен. Весь «секрет» криється в самій конструкції камінної топки, а саме в організації подачі та розподілу повітря в камері згорання. В дешевих моделях система подачі повітря зроблена дуже примітивно і досить просто: повітря поступає через регулюємі отвори на лицевій панелі зольної шухляди і через проміжок між склом та рамкою у верхній частині дверці. Це сприятливо впливає на ціноутворення, проте не на якість роботи приладу, адже приток повітря контролюється не повністю.

Чавунний шибер в камінній топці Kratki Eryk
Чавунний шибер в камінній топці Kratki Eryk

Наявність вмонтованого шибера в таких топках чи його додаткове встановлення (якщо його не було в заводській комплектації) лише частково вирішує проблему: несуттєво «приборкує» вогонь і частково зменшує тягу в димарі. Полум'я буде горіти повільніше, але не на стільки, щоб це можна було б назвати «режимом тривалого горіння» або «режимом тління». А якщо в димоході пристуній надлишок тяги, то шиберу з цим завданням ніяк не впоратись. Для цього існують модератори і стабілізатори тяги.

Шибер пічний

Як і в каміні відткритого типу, в цегляній опалюлювальній і банній печі засувка зачиняється тільки для збереження накопиченого тепла корпусом, а керування процесом горіння здійснюється за допомогою піддуву в зольній дверці.

Чавунна засувка в цегляній печі
Чавунна засувка в цегляній печі

Шибер для вентиляції

Вентиляційну засувку з поворотним механізмом частіше називають дросельна заслінка. Мабуть, даний тип найбільш популярний і затребуваний.

Дросельна заслінка для регуляції подачі повітря в камінну топку
Дросельна заслінка Kratki для регуляції подачі повітря в камінну топку

В камінобудуванні дросельна заслінка встановлюється для регулювання подачі зовнішнього приточного повітря в топку. В системі розподілу гарячого повітря від каміна вона практично не застосовується, так як регуляція повітряного потоку виконується в кожному окремому приміщенні анемостатами або вентиляційними решітками з жалюзі.

Оскільки окремий дросель для камінної топки часто встановлюється в недоступному місці, то для його управління використовується модель з гнучким стальним тросом або автоматична модель з електроприводом. Накінечник муфти з тросом дроселя ручного управління фіксуєтся в зручному місці безпосередньо на корпусі каміна.

Важливо. В системі вентиляції не рекомендуємо використовувати висувний шибер в якості регулювального клапана. Заслінка має бути в положенні або відчинено, або зачинено. Якщо її залишити наполовину відчиненою, то в каналі буде додатковий опір повітряному потоку, яке значно підвищить шум і створить деякий дискомфорт.

Типи і конструкції шиберів

Шибер поворотний

Сталевий шибер Bertrams
Сталевий шибер Bertrams для камінної топки

Димохідний шибер поворотного типу розташовується всередині димової труби або на виході камінної топки, представляє собою пластину на осі, яка обертається поступальним або обертовим рухом цанги. Пластина перекриває до 75% січення димоходу, вона часто має невеликий зріз або по колу зроблено певний проміжок.

Деякі виробники камінних топок роблять поворотну систему управління вбудованим шибером більш безпечною, з ручкою у формі гачка, що блокує дверці при закритті заслінки.

Шибер висувний

Чавунна засувка SVT
Чавунна засувка SVT

Гадаю, найнадійніший тип шибера - висувний. Він встановлюється перпендикулярно димохідному каналу, і регулювання відбувається за рахунок горизонтального висування пластини. У відчиненому положенні пластина відсутня у січенні каналу, що створює найменший опір газу, що виходить, і зручність для прочистки. Ця властивість є його значущою перевагою.

Привод шибера

Шибер ручний

Безперечно, найпростіший і найдешевший шибер - з ручним керуванням. З назви зрозуміло, що для регулювання процесу горіння повинна бути присутня людина. Для цього їй необхідно знати та дотримуватись основних правил безпеки використання опалювального приладу з даним приладдям.

Найвидимішим і не менш значущим елементом заслінки з ручним керуванням являєтся його ручка. Вона повинна бути не лише зручною і гарною, але і давати чітке розуміння про поточний стан пластини. Якщо система з висувною цангою, то її висунута на себе частина каже про те, що пластина знаходиться в положенні «відчинено». Якщо з поворотним механізмом, то вісь має бути з перпендикулярною ручкою, горизонтальне положення якої відображає зачинений стан. В залежності від дизайну каміна, ручка може бути зроблена методом ковки, виточена з латуні або нержавіючої сталі.

Кована ручка шибера
Кована ручка шибера

Лайфхак від нашого клієнта. Гарну ручку можна легко підібрати в магазині, де продають... карнизи для штор! Готове декоративне закінчення (накінечник) трубчастого карнизу полегшить вам завдання з пошуком потрібної ручки.

Автоматичний шибер

Зазначу, що в елементах димовідведення шибери з автоматичним керуванням не практикуються.

Для автоматизації процесів горіння, вентиляції, аспірації застосовують заслінки з електронною системою управління. Роботою пристроїв з електро- і пневмоприводом керує мікропроцесор, що розташований в окремій виносній панелі управління. Він приймає сигнали, що поступають від зовнішніх датчиків, аналізує показники і порівнює їх їз заданними параметрами, включає приводи для встановлення заслінки у визначене положення.

Дросель з електроприводом

Дросельна заслінка з електроприводом і системою управління
Дросельна заслінка Gavryliv & sons з електроприводом і системою управління

Дросельна заслінка встановлюється в камінах повітряного і водяного опалення для автоматичного регулювання подачі повітря в камеру згорання, у місці, де нема впливу на привод високої температури.

Недоліки: залежність від електрики і висока вартість.

Засувка з пневмоприводом

Даний тип в камінах і печах не використовується. Він призначений для використання в системах водопостачання, а також в системах з такими абразивними сипучими робочими середовищами, як цемент, вугілля, зола, пісок, щебінь.

Схема, креслення і розміри

Розмір і форма шибера залежить від параметрів димохідного каналу і методу його розміщення. Вони мають точно відповідати розміру січення димохідного каналу. 

Шибер круглий

Діаметр шиберу визначається діаметром патрубка топки або димової труби. Поширенні розміри для банних печей - 120 і 130 мм, для опалювальних - 130 і 150 мм, для камінів - 180 і 200 мм.

Шибер прямокутний

Внутрішні розміри рамки заводських виробів фінського виробника SVT:

  • 160 × 160 мм, 
  • 230 × 160 мм,  
  • 160 × 230 мм, 
  • 300 × 160 мм, 
  • 160 × 300 мм,
  • 220 × 220 мм,
  • 250 × 150 мм.

Матеріали для виготовлення

Шибер чавунний

Елементи заслінки виливаються з чавуну марки СЧ 20. Якість відливок залежить від технологі лиття. Найбільш відомий виробник якісних чавунних шиберів та пічної фурнітури - фінська компанія SVT. Моделі представлені висувним і обертовим типом, та лише прямокутної форми для цегляних печей і димоходів.

Модельний ряд чавунних шиберів SVT
Чавунні шибери SVT фінського виробництва

Досить рідко можна зустріти на ринку чавунні шибери круглої форми, які підходять для встановлення на чавунну топку. Їх виготовляє французький завод Invicta.

Серед переваг чавунних виробів можна відзначити довговічність, стійкість до високих температур, корозії та деформації. Багато хто пише, що недоліком є велика вага. Дійсно, вага в них значно більша ніж у сталевих, і тим паче ніж з нержавійки. Особисто я цей аргумент до недоліків не відношу. Ви ж в сумці його носити не будете?

Недоліки шибера

  • Димові труби для камінів, що мають шиберні заслінки набагато важче чистити від сажі і кіптяви.
  • При неякісному виготовленні або неправильному встановленні шиберна заслінка може заїдати і клинити через термічне розширення або потрапляння на неї частин сажі.
  • Для правильного користування шибером необхідно мати певні знання про принцип роботи каміна, влаштування комина, способах управління процесом зпалювання палива і регулювання тяги.

Автор статті Пєсков Ігор

Статті цієї тематики

Лаконічно і по суті: що таке димовий зуб в каміна, для чого він потрібен і його конструктивні особливості. Призначення дефлектора в камінній топці закритого типу. І чи потрібен димовий зуб в барбекю та мангалі?
ЧИТАТИ ДАЛІ